Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym

Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym?

Zegarki mechaniczne niezmiennie od wielu już lat, mimo wprowadzania przez producentów nowoczesnych technologii cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród miłośników klasyki. Uwielbiamy je za ich uniwersalność, ponadczasowość, elegancję. Decydując się na zakup zegarka mechanicznego musimy jednak pamiętać, że naciąg wymaga od nas umiejętności samodzielnego nastawiania. Z góry uspokajamy – nie jest to ani szczególnie skomplikowane, ani czasochłonne, oczywiście pod warunkiem, że wie się co i jak. Wobec tego, podpowiadamy jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym, by z powodzeniem służył nam długie lata!

Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym? Podstawowe informacje

Wiele osób, które rozważają zakup zegarka mechanicznego zastanawia się jak obsługuje się tego tupu czasomierze. Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym, by ten zawsze wskazywał prawidłową godzinę? Najważniejsze to zachować ostrożność, być uważnym i systematycznym w pielęgnacji. Każdy zegarek mechaniczny, każdy, nawet najdrobniejszych element wchodzący w jego skład wyróżnia się niesłychaną precyzją i jest odzwierciedleniem zegarmistrzowskiego kunsztu. Musimy też wiedzieć, że cały mechanizm funkcjonuje za sprawą energii zmagazynowanej w napędzie, która jest zamieniana na ruch obrotowy i przekazywana do regulatora poprzez przekładanie i wychwyt. Za dostarczanie energii do napędu odpowiedzialny jest natomiast naciąg. A ten może być manualny, tzn. ręczny lub automatyczny. Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym z naciągiem manualnym, a jak w zegarku z naciągiem automatycznym?

Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym z naciągiem manualnym?

Skoro wiemy już, że na rynku dostępne są niejako dwa rodzaje zegarków mechanicznych, zastanówmy się jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym z naciągiem manualnym. Wystarczy posłużyć się przeznaczonym do tego pokrętłem, tzw. koronką. Zanim jednak zaczniemy nią obracać, musimy podnieść pierścień delikatnie ku górze. Gdy usłyszymy delikatny klik i poczujemy przeskok, koronką kręcimy w lewo. Po uzyskaniu pożądanej godziny, pokrętło należy przywrócić do pierwotnej pozycji. Zegarek ręczny nakręcamy codziennie lub co drugi dzień.

Jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym z naciągiem automatycznym?

Skoro wiemy już jak ustawić godzinę w zegarku mechanicznym ręcznym, pora na czasomierze z naciągiem automatycznym. Jak nakręca się zegarki automatyczne? Tym razem również posługujemy się koronką, z tą różnicą, że kręcimy nią wyłącznie w prawą stronę. Istotne natomiast, by pokrętłem nie kręcić zbyt szybko. Należy pamiętać, że zegarki automatyczne wystarczy jedynie regularnie nosić, by pokazywały poprawną godzinę i nie należy nastawiać między godziną 21:00 a 3:00, ponieważ w tym czasie ich datowniki przesuwają się automatycznie.

Comments are closed.