Datownik w zegarku

Datownik w zegarku

Choć w dzisiejszych czasach jesteśmy zauroczeni smartfonami, które stają się swego rodzaju towarzyszami naszego życia, zegarki, również te najbardziej klasyczne, eleganckie wciąż nie wychodzą z mody. Mimo zmieniających się trendów, innowacyjnych technologii i supernowoczesnych sprzętów, czasomierz na rękę nadal pozostaje jednym z najbardziej stylowych dodatków. I choć dziś zegarki pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, nie powinniśmy zapominać o ich przeznaczeniu czysto praktycznym. Zwłaszcza, że poza wskazywaniem godziny mogą być wyposażone w wiele innych funkcjonalności, spośród których najpopularniejszą jest datownik. Czym jest datownik w zegarku? Do czego służy i jak działa datownik w zegarku? Sprawdźmy!

Czym jest datownik w zegarku?

Zanim wytłumaczymy jak działa datownik w zegarku, wypadałoby wyjaśnić czym tak właściwie jest datownik. W zegarku datownik jest mianowicie funkcją, czy też jak nazywają go zegarmistrzowie – komplikacją, która, jak sama nazwa wskazuje, pokazuje datę – dzień miesiąca, a od 1956 roku również tygodnia. Dziś istnieje kilka rodzajów datownika i właściwie każdy ze współczesnych producentów posiada w swej ofercie właśnie zegarki z datownikiem. A jak działa datownik w zegarku?

Jak działa datownik w zegarku?

Skoro wiemy już czym jest, najwyższa pora wyjaśnić jak działa datownik w zegarku. Do najczęściej spotykanych typów datownika należą datowniki „Date”, pokazujące jedynie numer dnia miesiąca oraz „Day Date”, które dodatkowo podpowiadają, jaki mamy dzień tygodnia (zwykle jest to angielski skrót). Natomiast nieco bardziej rozbudowane, tzw. „Full Calendar” to komplikacje z numerem dnia tygodnia, miesiącem i dniem. Wszystkie trzy właściwie nie wymagają na co dzień naszej ingerencji, ponieważ aktualizują się samoczynnie co 24 godziny. Raz na miesiąc musimy jedynie sprawdzić czy datownik w zegarku działa poprawnie i ewentualnie go przestawić, gdyż tego typu funkcja nie rozróżnia ile dni ma dany miesiąc – 30, 31 czy też 28 lub 29. Zupełnie inaczej jest w przypadku tzw. wiecznego kalendarza (Parpetual Calendar). Ten typ datownika w zegarku rozróżnia poszczególne miesiące i ilość przypadających na każdy z nich dni oraz lata przestępne aż do roku 2100, w związku z czym korekta nie jest konieczna.

Comments are closed.